داروهای ضد پاپیلوم: مروری بر موثرترین درمان ها

عفونت با ویروس پاپیلوم یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی پوست و غشاهای مخاطی است. تقریباً هر فرد حداقل یک بار در زندگی خود با یکی از مظاهر آن روبرو شده است. بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته شده است که هر کدام باعث ایجاد نئوپلاسم هایی از نوع و محلی خاص می شوند: پاپیلوم های روی بدن، غشاهای مخاطی، زگیل های محدب و مسطح روی بازوها و پاها، زگیل تناسلی و سایر رشدها. پاپیلوم ها می توانند منفرد و متعدد باشند. انتخاب یک درمان موثر برای پاپیلوم ها کار ساده ای نیست، بنابراین بهتر است آن را به متخصص پوست و مو سپرد.

داروهای پاپیلوم

انواع داروهای HPV

داروهای مورد استفاده در درمان HPV به گروه های زیر تقسیم می شوند:

 1. ضد ویروس ها
 2. محرک های ایمنی
 3. وسیله ای برای از بین بردن نئوپلاسم ها.

ابتدا باید ماهیت نئوپلاسم را تعیین کنید: گاهی اوقات تشخیص پاپیلوما از خال یا کندیلوم دشوار است. سپس با استفاده از تجزیه و تحلیل PCR، نوع ویروس را تعیین کنید، زیرا برخی از آنها در ایجاد نئوپلاسم های بدخیم نقش دارند. داروهای ضد پاپیلوما را می توان به صورت ترکیبی یا جداگانه استفاده کرد.

ضد ویروس ها

درمان دارویی نئوپلاسم های پوستی ناشی از HPV به ندرت بدون داروهای این گروه کامل می شود. آنها تأثیر مضری بر ویروس دارند، از تولید مثل آن جلوگیری می کنند و اثر تعدیل کننده ایمنی دارند.

آماده سازی های دارویی به ویژه محبوب هستند که در چندین شکل دوز تولید می شوند: تزریق، قرص، شیاف، پماد و ژل. معمولاً با سازندهای منفرد، کاربرد موضعی ممکن است کافی باشد.

پمادها و ژل‌های ضد ویروسی قبل و بعد از لیزر درمانی، انعقاد الکتریکی و بعد از آن، کارایی بالایی در درمان و پیشگیری از عود می‌کنند.

پماد برای پاپیلوم ها

نشانه هایی برای تجویز داروهای سیستمیک علیه ویروس چیست:

 • عفونت HPV با خطر انکولوژیک بالا و بالقوه بالا، تایید شده توسط PCR.
 • پاپیلوم های متعدد روی بدن (این نشان دهنده فعالیت بالای HPV است).
 • حالت های نقص ایمنی اولیه و ثانویه (زمانی که بدن نمی تواند به تنهایی با بار ویروسی مقابله کند).

داروهای ضد ویروسی (تزریق و قرص) منع مصرف دارند:

 • در دوران حاملگی؛
 • در دوران شیردهی؛
 • با عدم تحمل فردی

اکثر داروها با نسخه در دسترس هستند.

چه داروهای ضد ویروسی موثرترین هستند و می توانند از شر پاپیلوم خلاص شوند؟

قرص اینوزین

این دارو به صورت قرص موجود است. این یکی از محبوب ترین درمان های امروزی برای پاپیلوما است. ماده فعال اینوزین (مشتق پورین) است. اثر پیچیده ای دارد:

 • آنزیم های ویروس را مسدود می کند و باعث مرگ آن می شود.
 • تولید اینترفرون را فعال می کند.
 • لنفوسیت ها را فعال می کند؛
 • از تشکیل واسطه های التهابی جلوگیری می کند.

2 قرص در روز به مدت 2 هفته تجویز می شود، در صورت لزوم، امکان افزایش دوره درمان تا یک ماه وجود دارد. ممکن است در کودکان بالای 3 سال استفاده شود.

در طول پذیرش، حالت تهوع، سردرد، تشدید نقرس ممکن است رخ دهد.

مصرف قرص برای پاپیلوم ها

داروهای مبتنی بر مگلومین آکریدون استات

این دارو به دو صورت تزریقی و قرصی موجود است. ماده فعال مگلومین آکریدون استات است. مکانیسم اثر القای اینترفرون است.

اثرات:

 • ضد ویروس؛
 • تعدیل کننده ایمنی؛
 • ضد التهاب.

تزریق عضلانی دارو یک روز در میان، حداکثر 10 تزریق در هر دوره انجام می شود.

به معنای مبتنی بر گلیکوزید جدا شده از ساقه شب بو

فرم انتشار: محلول تزریق داخل وریدی، پماد، ژل اسپری برای درمان حفره دهان، ژل اسپری اینتیم برای درمان پاپیلوم های ناحیه تناسلی. ماده فعال یک گلیکوزید جدا شده از ساقه شب بو است.

این یک درمان مدرن در برابر ویروس با طیف وسیعی از عمل است:

 • ضد التهاب،
 • تعدیل کننده ایمنی،
 • بازسازی بافت را ترویج می کند.

تزریق داخل وریدی طبق این طرح تجویز می شود: 3 بار اول در 2 روز، 5 بار بعدی در 3 روز. فرمولاسیون و تزریقات موضعی معمولاً به خوبی تحمل می شوند. استفاده از پماد و ژل در دوران بارداری و شیردهی مجاز است.

محرک های ایمنی

پاپیلوم های متعدد اغلب نشان دهنده نقص در بدن است. داروهای این گروه اثر محرکی بر سیستم ایمنی دارند. قبل از استفاده، مشاوره با ایمونولوژیست و معاینه اضافی (ایمونوگرام) ضروری است.

به خودی خود، محرک های ایمنی نمی توانند از تظاهرات خارجی ویروس پاپیلومای انسانی خلاص شوند. اما با نقص ایمنی تایید شده، آنها باید در مجموعه درمان HPV گنجانده شوند. آنها با داروهای ضد ویروسی، آنتی بیوتیک ها، عوامل ضد قارچی سازگار هستند.

استفاده از محرک های ایمنی ممنوع است:

 • در دوران حاملگی؛
 • شیردهی؛
 • عدم تحمل فردی

آنها با نسخه در داروخانه ها فروخته می شوند. کدام یک از داروهای این گروه مؤثرتر است؟

ترکیبات برای از بین بردن پاپیلوما

داروهای این گروه بر روی پاپیلوما اثر دارویی مستقیم دارند. آنها حاوی اجزای تهاجمی هستند که سلول های اپیتلیال را از بین می برند. کدام یک از آنها در بین پزشکان و بیماران محبوب ترین هستند و می توانند نئوپلاسم های پوستی مرتبط با HPV را از بین ببرند؟

داروی منجمد کننده

پاپیلوما تحت تأثیر دمای -57 درجه سانتیگراد قرار می گیرد که منجر به نقض خون رسانی و نکروز آن می شود. این دارو در داروخانه بدون نسخه به فروش می رسد.

این محصول نباید در نواحی با پوست ظریف (صورت، ناحیه زیر بغل، نواحی صمیمی) و روی غشاهای مخاطی استفاده شود.

این کیت شامل یک بطری با مخلوطی از پروپان و دی متیل اتر، یک نگهدارنده پلاستیکی و اپلیکاتورهای لاستیکی فوم است. در یک جلسه، می توان چندین شکل را پردازش کرد. زمان قرار گرفتن در معرض به اندازه پاپیلوما بستگی دارد، اما نباید بیش از 40 ثانیه باشد. افتادن پاپیلوما در 10-14 روز رخ می دهد. برای حذف تشکیل، 1 تا 4 روش مورد نیاز است.

قطره های مبتنی بر متاکریسول

قطره برای استفاده خارجی همراه با اپلیکاتور. این یک داروی مؤثر نسبتاً جدید برای پاپیلوم ها است. جزء اصلی متاکرسول است. این یک اثر سوزاننده دارد، منجر به مرگ ویروس و تخریب نئوپلاسم می شود.

این دارو با دقت و به صورت نقطه ای روی عناصر اعمال می شود. اگر قطره ای از محلول روی بافت سالم اطراف فرو رفت، باید فوراً با یک سواب پنبه ای خشک برداشته شود. پاپیلوم های کوچک روی بدن یک بار و بزرگترها 3-4 بار با فاصله چند دقیقه بعد از خشک شدن لایه قبلی درمان می شوند.

درمان پاپیلوم های واقع در چین های پوستی، فضاهای بین انگشتی با دارو غیرممکن است.

بهتر است برداشتن نئوپلاسم ها در ناحیه آنوژنیتال را به متخصص پزشکی بسپارید.

تهیه بر اساس مخلوطی از اسیدها

فرم رهاسازی یک بطری با محلول، یک اپلیکاتور پلاستیکی برای کاربرد موضعی و یک مویرگی شیشه ای برای درمان سطوح بزرگ است.

این دارو حاوی ترکیبی از اسیدهای تری کلرواستیک، اگزالیک، نیتریک و لاکتیک است. قطرات محلول باعث سوختگی شیمیایی بافت می شود که منجر به مومیایی شدن پاپیلوما می شود.

این عامل به آرامی روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود تا زمانی که رنگ آن تغییر کند. پس از اثر این دارو بر روی پاپیلوما، پوسته ای روی سطح آن ایجاد می شود که پس از 12-10 روز خود به خود از بین می رود. اگر اثر ناکافی باشد، روش باید تکرار شود.

نتایج درمان

پس از مصرف داروها، DNA ویروس در بدن انسان باقی می ماند. هدف از استفاده از داروهای پاپیلوم خلاص شدن از تظاهرات خارجی، تقویت ایمنی و رسیدن به انتقال عفونت HPV به شکل نهفته است. تنها تاثیر موضعی با تشکیلات منفرد روی بدن امکان پذیر است. در موارد دیگر، اثربخشی آن 25-50٪ است.

برای رسیدن به بهترین نتیجه چه شرایطی لازم است؟

 • تشخیص کامل؛
 • رویکرد ترکیبی برای درمان؛
 • انتخاب رژیم درمانی بهینه

بنابراین، کلید درمان موفقیت آمیز ویروس پاپیلوم، جستجوی به موقع کمک پزشکی است. داروهای زیادی برای پاپیلوما وجود دارد و یک متخصص باید تعیین کند که در هر مورد کدام یک برای فرد بهتر است.