پاپیلوم ها در مکان های صمیمی - یک تهدید پنهان

پاپیلوم روی اندام تناسلی

در مواجهه با تشکیل نئوپلاسم در ناحیه تناسلی، بیماران اغلب ترجیح می دهند این شرایط را ساکت کنند و خجالت می کشند با یک متخصص با چنین مشکل ظریف تماس بگیرند.

این به ویژه از این نظر خطرناک است که پاپیلوم های تناسلی اغلب به تومورهای بدخیم تبدیل می شوند و باعث ایجاد یک فرآیند انکولوژیکی می شوند. مکان های اصلی محلی سازی، علل و روش های درمان پاپیلوم در اندام تناسلی را در نظر بگیرید.

مشاوره با پزشک در مورد درمان پاپیلوم

چه چیزی باعث ایجاد پاپیلوم در مکان های صمیمی می شود

پاپیلوم های روی اندام تناسلی منحصراً منشأ ویروسی دارند و با عفونت انسان با "ویروس پاپیلوما" مرتبط هستند. مطلقاً هر کسی می تواند حامل این عامل ویروسی شود، حتی بهداشت خود را با دقت زیر نظر بگیرد. واقعیت این است که عفونت به طور مستقیم رخ می دهد - از طریق تماس، با لمس ساده بر روی پوست حامل ویروس، و همچنین در فرآیند استفاده از وسایل خانگی معمولی.

مکانیسم جنسی انتقال ویروس فعال ترین است و 100٪ عفونت را از طریق تماس جنسی محافظت نشده ایجاد می کند. با توجه به این واقعیت که به طور متوسط حدود 85٪ از جمعیت جهان از ویروس پاپیلوم رنج می برند، عفونت تقریباً اجتناب ناپذیر می شود.

با وجود این، همه ناقلین با مشکل تشکیل نئوپلاسم ها مواجه نیستند. این ویروس می تواند برای مدت طولانی بدون ظاهر شدن خفته باقی بماند. در این حالت تولید مثل فعال آن در لایه بازال اپیدرم اتفاق می افتد که در نهایت باعث هیپرپلازی می شود. برای ایجاد تظاهرات پوستی پاپیلوم های تناسلی، ایجاد شرایط خاصی مورد نیاز است:

 1. ضعف ایمنی؛
 2. صدمات و آسیب به غشای مخاطی اندام های تناسلی؛
 3. نارسایی هورمونی یا بیماری های مزمن مرتبط با اختلالات غدد درون ریز؛
 4. وجود عادت های بد؛
 5. استرس، کار بیش از حد، استرس عصبی-عاطفی؛
 6. فرآیند عفونی یا التهابی قوی.

انواع و خطرات پاپیلوم در اندام تناسلی

خطر پاپیلوم برای مردان

بیشتر پاپیلوم ها در ناحیه صمیمی شبیه پاپیلاهای نوک تیز هستند که می توانند با هم ترکیب شوند و ساختارهای لوبی شبیه گل کلم را تشکیل دهند. رنگ چنین نئوپلاسم هایی از صورتی روشن تا قرمز روشن متغیر است. در پزشکی به چنین رشدهای اپیتلیالی زگیل تناسلی نیز می گویند. محلی سازی زگیل در نمایندگان جنس های مختلف تا حدودی متفاوت است.

پاپیلوم ها در یک مکان صمیمی در مردان:

 • پاپیلوم روی سر آلت تناسلی؛
 • پاپیلوم روی عضو توخالی (مستقیم روی بدن اندام)؛
 • پاپیلوم روی سطح کیسه بیضه؛
 • پاپیلوم در مقعد.

پاپیلوم در یک مکان صمیمی در زنان:

 • پاپیلوم روی لب ها؛
 • پاپیلوم در واژن؛
 • پاپیلوم های دهانه رحم؛
 • پاپیلوم در رحم؛
 • پاپیلوم در مقعد.

ایجاد زگیل تناسلی در ناحیه صمیمی چندین خطر را به همراه دارد که اصلی ترین آنها انحطاط بدخیم است. واقعیت این است که برخی از انواع ویروس انکوژن هستند و در ژنوم حامل ادغام می شوند. چنین فرآیندی می تواند منجر به یک وضعیت پیش سرطانی یا انکولوژی پیشرونده شود. این امر به ویژه در مورد پاپیلوم های دهانه رحم که در 50٪ موارد سرطان را تحریک می کنند صادق است.

در بسیاری از کشورها، یک سیستم واکسیناسیون برای جنس منصف معرفی شده است که به کاهش قابل توجه خطرات کمک می کند، با این حال، جلوگیری از چنین پدیده ای دشوار است زیرا علائم پاپیلوم در زنان در اندام های تناسلی داخلی ممکن است برای مدت طولانی ظاهر نشود. در نتیجه، یک نئوپلاسم معمولاً در طی معاینه زنان تشخیص داده می شود.

پاپیلوم های واژن با خونریزی جزئی و ناراحتی در حین مقاربت احساس می شود که کیفیت زندگی جنسی بیمار را کاهش می دهد. علاوه بر این، این پدیده ممکن است با احساس سوزش و درد در هنگام ادرار و همچنین ترشحات واژن فراوان مشخص شود.

پاپیلوم روی لب ها اغلب باعث ایجاد عقده ها و شک به خود می شود که با جزء زیبایی شناختی اندام تناسلی همراه است. همچنین باید درک کرد که حتی نئوپلاسم های خوش خیم در مکان های صمیمی می توانند در هنگام تماس جنسی، ادرار یا حرکت فعال آسیب ببینند. خطر آسیب مکانیکی به پاپیلوم های تناسلی در احتمال خونریزی شدید و عفونت است. علاوه بر این، یک محیط مرطوب شرایطی را ایجاد می کند که از بهبود سریع سطح زخم جلوگیری می کند.

تشخیص پاپیلوم های تناسلی

اغلب، برای تشخیص نهایی، کافی است یک متخصص معاینه فیزیکی کامل انجام دهد، اما تأیید با استفاده از تشخیص PCR انجام می شود، که امکان تشخیص ویروس پاپیلوما در خون بیمار را فراهم می کند. علاوه بر این، بسته به محلی سازی نئوپلاسم، اقدامات تشخیصی اضافی را می توان انجام داد:

 • آنوسکوپی؛
 • یورتروسکوپی؛
 • بررسی بافت شناسی؛
 • کولپوسکوپی

نحوه درمان پاپیلوم در مکان های صمیمی

درمان پاپیلوم در اندام تناسلی

درمان زگیل تناسلی شامل استفاده از مجموعه ای از اقدامات با هدف تقویت ایمنی و تضعیف عامل ویروسی است. داروها و روش ها فقط باید توسط متخصص تجویز شود. همچنین یک مرحله اجباری در درمان پاپیلوم ها برداشتن نئوپلاسم ها است که می تواند به روش های زیر انجام شود:

 • cryodestruction;
 • برداشتن موج رادیویی؛
 • تصحیح لیزر؛
 • انعقاد الکتریکی؛
 • برداشتن جراحی.

بهترین روش برای از بین بردن پاپیلوم های تناسلی، لیزر درمانی است که با تبخیر نئوپلاسم با پرتو لیزر هدایت شده انجام می شود. این روش تنها چند دقیقه طول می کشد و ناراحتی قابل توجهی برای بیمار ایجاد نمی کند، زیرا شامل استفاده از بی حسی موضعی است. در فرآیند دستکاری، متخصص این فرصت را به دست می آورد که عمق نوردهی را کنترل کند، که اثربخشی روش را تضمین می کند و احتمال عود را کاهش می دهد.

مزیت انکارناپذیر تخریب لیزر، خواص ضد عفونی کننده پرتو و همچنین تحریک فرآیندهای بازسازی در بافت ها است. از آنجایی که عروق تحت انعقاد حرارتی قرار می گیرند، باز شدن خونریزی در طول لیزر درمانی منتفی است.

کلینیک های مدرن به مشتریان خود پیشنهاد می کنند پاپیلوم ها را در مکان های صمیمی با تجزیه و تحلیل بافت شناسی بعدی حذف کنند. متخصصین مجرب مرکز پزشکی ضامن اثربخشی و بی درد بودن این عمل هستند که با استفاده از جدیدترین تجهیزات لیزر انجام می شود.